Mötesplats Mäster Grön vecka 33

- En samlingsplats där du får upptäcka våra trädgårdsmästares produkter

MÖTESPLATS MÄSTER GRÖN - FÖR VÅRA PRIMÄRKUNDER MED FOKUS PÅ VÄXTER

Onsdag till fredag i vecka 33 samlar Mäster Gröns odlare sina produkter till Mötesplats Mäster Grön. Här lägger vi stort fokus på ett kundmöte med produkter, din säljare och våra trädgårdsmästare. Vi speglar hela det aktuella utbudet prydnadsväxter från våra medlemsodlare.

Du ges möjligheten att klämma och känna på våra medlemmars produkter, samt jämföra kvalitet och utveckling. Vi träffas hos en av våra medlemsföretag, Tågerups Trädgård i Löddeköpinge. Här i deras entréhall skapas möten med prydnadsväxter, odlare, säljare och inköpare. Vi utbyter erfarenheter och kunskap vi erhållit medan vi kikar på aktuella produkter för leverans under hösten och diskuterar växter för kommande vår- och sommarsäsong.

Inbjudna kunder hälsas välkomna onsdagen 16-17 augusti 8.00-16.00 och fredagen 18 augusti 8.00-14.00 .

Notera vi tänker på integriteten och har öppet endast för förbokade besök, via kontakt med din säljare eller Patrik Vilsmyr.

Mäster Gröns HöstMässa - en  odlares monter

Mäster Gröns HöstMässa - en odlares monter

TRÄDGÅRDSMÄSTAREN OCH PRODUKTERNA I FOKUS

De berättar med glädje och entusiasm mer om sina produkter. Titta in på Mötesplats Mäster Grön, där finns varuprov på vårt sortiment, både växter för omgående leverans och tips på nya eller utvecklade produkter - innovation. Vi diskuterar gärna leveranser, produkter och produktutveckling tillsammans med dig!

Mattias Svegin, Trädgårdsmästare och ägare till Tågerups Trädgård där vi möts i Löddeköpinge.

Mattias Svegin, Trädgårdsmästare och ägare till Tågerups Trädgård där vi möts i Löddeköpinge.

RÄTT TID ATT PRESENTERA HÖST- OCH VÅRPRODUKTER

Tidpunkten är utvald för dig - då det är optimal tid för att fylla upp butikerna inför lönehelgen i augusti. 

Höstens produkter på väg till butik

Höstens produkter på väg till butik

NYHETER OCH UTVECKLADE KONCEPT

Flera ledande förädlingsföretag med plattform i Sverige och andra med bas i Europa jobbar aktivt tillsammans med våra odlare. Våra odlare testar lite olika nyheter, utvecklade koncept och helhetslösningar, som både inspirerar dig, skapar intresse för kategorin och driver försäljning i butik.

Mäster Gröns odlare presenterar nyheter och utvecklade produkter. Vissa av dessa är för omgående produktion, andra som inspiration för att hitta nya modeller och ibland kundunika lösningar. 

Samlad presentation av årets nyheter

Samlad presentation av årets nyheter

PRODUKTIONSKATALOGEN SPEGLAR VÅRA MEDLEMMARS PRODUKTION

Vi presenterar nya Produktionskatalogen. Under 2023 bygger vi upp och samlar vi vårt basutbud från våra medlemmars produktion digitalt, via vår Webbplats.
Där har du alltid tillgång till våra odlingsförslag och kan diskutera bokningar med din säljare och våra odlare.
Tips - tag med din läsplatta - enkelt och överskådligt!

MARKNADSAVDELNINGEN PRESENTERAR

En ny WebShop, lanserad under våren som speglar utbud och förenklar din vardag.

Hemsidan som innehåller värdefulla sidor skapade för dig, att stödja din försäljning.

Värdefullt Blomsterlexikon med produktinformation och trädgårdsmästarens goda råd för att lyckas.

Kampanjen Årets Pelargon och Årets Sommarblomma har etablerat sin plats på marknaden och via deras egna plattformar finns material att dela och sprida.

Från Sverige driver två butikskampanjer per år. Planera din aktivitet för Blomveckorna som avslutar vårsäsongen och Från Sverigeveckorna i september.

 

Trädgårdsmästare Nils Palmgren i samspråk med besökare

Trädgårdsmästare Nils Palmgren i samspråk med besökare

  • Patrik Vilsmyr
  • Produkt och kvalitet växter - Marknad

Vi omformar vår välrenommerade Höstmässa till en enklare form, Mötesplats Mäster Grön. Detta till stor del för att tillsammans skapa möjligheter för Svensk odling och deras produkter att erbjudas och synliggöras i våra Svenska butiker.

Vår ambition är att för våra kunder skapa en värdefull mötesplats, där fokus ligger på planering av produktion för handel med svenskodlade växter. Här skall du som inköpare kunna skapa dig en bra bild över våra medlemmars produkter och underhålla värdefulla relationer med säljare och trädgårdsmästare.

Är du kund till oss - boka tid! Vi sätter högt värde på integriteten - därför endast tidsbokade besök.